Традиции
В серията зимни празници Нова Година е вторият по значимост празник след Коледа.
Една от най-важните традиции по посрещането на Нова година е свързана приготвянето специална обредна вечеря, която се кади - против уроки. Трапезата е богата и има изобилие от блажни ястия. Задължително е свинското от прасето, което е заклано по Коледа. По стари традиции основното ядене трябва да е от птица - най-често върху кисело зеле или пълнена с ориз, стафиди, лук, моркови. Като гарнитура има изобилие от туршия, чушки, тиквички. Както на масата на Бъдни вечер, така и на Нова година трябва да има лук, чесън, жито, сушени плодове, орехи, туршия, които се запазват до Йорданов ден.
Баницата с късмети се приготвя с парчета, колкото души има около масата плюс едно. В нея се слагат късмети и малки дрянови клончета с пъпки. Всеки взизма парчето пред него, а късметът определя предстоящата година. Дряновите клончета след вечеря се хвърлят в огъня - ако изпукат, е на здраве и берекет. Парчето в повече се нарича на Св. Богородица.
Най-познатият за Нова година обичай е сурвакането. Децата, събрани на групичка, обхождат домовете на близки и съседи и всяко носи сурвакница, украсена с преплетени клончета, нанизи от пуканки и сушени плодове, дребни парички, разноцветни вълнени конци, кравайчета. Сурвакарите започват от най-възрастния член и благославят цялата къща. Домакините даряват сурвакарите с дребни пари, орехи, сушени плодове и малки подаръци.
Към новогодишните традиции спада и ладуването. Момите се събират срещу празника при чешмата и донасят бяло котле с мълчана вода, в което всяка пуска пръстена си . Котлето престоява през нощта; на сутринта една от момите вади пръстените, другите пеят песни-припявки, с които наричат за какъв момък ще се ожени момата и какъв ще бъде късметът й.
Добра поличба е, ако някой кихне. На него му се обещава първото заклано добиче през Новата година.
Тук може да прочетете още за българската Нова Година.
Още за трапезата и традиции по Нова Година.
travel sites made a real revolution in the industry.